Csillag Optika
9330 Kapuvár, Deák F. u. 22. 

Telefon: +36 9... megnézem
+36 3... megnézem

Fax: +36 96 244 958 
Mutassa térképen!

Napszemüveg kisokos

   Amit a napszemüvegekről tudni érdemes!

A napszemüveg ma már nem csak a nyári felszerelés kiegészítője, télen is nagy szükség van rá, különösen azoknak, akik havas tájra indulnak sportolni. Az UV-sugárzás ugyanis ezekben a hónapokban is igen jelentős. A sugárzás erősség télen akár 2,5-szerese lehet a nyárinak. Szemünk sokkal gyorsabban károsodik a hóval borított sípályákon, mint nyáron a vízparton. A fényvisszaverődés, a tengerparton 10-25% közt van, míg a hóval borított vidékeken ez elérheti a 80%-ot is. Így szemünk érdekében igen lényeges, hogy a téli sportok közben folyamatosan védekezzünk a káros sugárzás ellen. Az üveg színe nem befolyásolja az UV szűrő minőségét!! 

   Hogyan változtatják látásunkat a színek?

Nagyon sokféle színű lencse közül választhatunk. Azt azonban jó tudni, hogy a színek megváltoztatják a látást.

  • Sárga: ez a szín erősen fokozza a kép élességét, így szürkületben borús időben, télen kifejezetten ajánlott.
  • Barna: erősíti a kontrasztokat, valódi színeket ad, a fehéret világosabbá teszi és elmélyíti a sötét színeket. Jól érzékelhetővé teszi a teret. Télen a világosbarna javasolt.
  • Szürke: teljesen természetesen adja vissza a színeket, még erős fényben is.
  • Zöld: úgy tompítja az éles fényt, hogy közben nem sötétíti a képeket. Télen ajánlott.
  • Rózsaszín: gyenge fényben és szürkületben ajánlott, ugyanúgy, mint a sárga, mivel nagyon ól erősíti a kontrasztokat. Télen nagyon jó.
  • Narancs: jól érzékelteti a mélységet.
   Mire figyeljünk a napszemüveg vásárlásakor?

Kizárólag „CE” jelzéssel ellátott napszemüveget vegyünk. Ez azt jelzi, hogy a gyártó állítása szerint az adott termék maradéktalanul megfelel az európai előírásoknak és átesett a megfelelő vizsgálatokon. Az UV 400 felirattal jelzi, hogy a napszemüveglencséje 100%-os védelmet nyújt az UV sugárzás ellen. 1995-től az NF EN 1836:1997-es európai szabvány a napszemüveg lencséket 5 kategóriába sorolja a színezettség erősségének és a fény elleni védelmének függvényében. Minél magasabb a szám, annál kevesebb fény jut át a lencsén (100%-os UV szűrés mellett):

  • 0-ás kategória: tiszta vagy enyhén színezett lencse, célja az esztétikum és a kényelem;
  • 1-es kategória: enyhén színezett lencse, részben felhős időben ajánlott;
  • 2-es kategória: közepesen színezett lencse, átlagos napsütésben ajánlott;
  • 3-es kategória: sötét lencse, erős napfényben ajánlott;
  • 4-es kategória: nagyon sötét lencse, kivételesen erős napfényben ajánlott.

A szemüveget mindig próbáljuk fel és viseljük néhány percig mielőtt megvásárolnánk. Így derülhet ki, hogy elég könnyű és kényelmes-e a keret, jól illeszkedi-e. Tekintsünk ki benne az utcára. Figyeljük meg, kellemesek-e számunkra a színek, változik-e a térérzékelésünk, torzít-e. Vizsgáljuk meg, hogy a keret, de főképp a lencse nem karcos vagy sérült-e. Ha a lencse karcos a szem megpróbálja korrigálni  sérülés által okozott tükröződést, így gyorsabban elfárad. Anyaghibás, feszültséges lencse torzítja a látott képet, vagy a színeket. Ezek hosszú távon koncentrációs zavarokat, szédülést, fejfájást okozhatnak.

oldalam.hu
Ezt a weblapot az MTT Média Kft. készítette. További információk: www.oldalam.hu